+04 0725 928 653

Top 3 Naţional Maraton Palmares, olimpicii sezonului 2020

Fraţii Ioan-Emanuel şi Narcis Ivanciu, membrii ai Asociaţiei Columbofile Vrancea, au avut un sezon 2020 perfect. Masculul „Zian”, despre care am mai amintit şi cu altă ocazie, le-a adus două dintre cele mai râvnite trofee din ţară, după ce a câştigat locul 1 Naţional As Maraton şi locul 1 Naţional Maraton Palmares. Campionul fraţilor Ivanciu este urmat de o femelă concurată de Iulian Mălinche, din Brăila, columbofil care reuşeşte pentru al doilea an consecutiv să ocupe un loc important în campionatul naţional al categoriei Maraton Palmares. Podiumul este completat de încă un mascul, concurat de campionul naţional al categoriei Maraton Crescători, Marius Rudaru, din Bucureşti. Astfel, la Maraton Palmares avem un podium naţional ocupat de columbofili şi porumbei obişnuiţi cu performanţa.

Masculul „Zian”, dublu campion naţional în 2020

După clasările din sezonul 2020, „Zian”, masculul fraţilor Ivanciu (foto dreapta), a reuşit să devină campion naţional şi la Maraton Palmares, cu 10 puncte de penalizare, după ce tot el a câştigat titlul suprem şi la As Maraton Maturi. Norma la Maraton Palmares a fost realizată după ce i s-au centralizat cele trei clasări de anul acesta, locurile 3/1.311 porumbei (1.050 km; clasament zonal), 7/3.036 porumbei (1.031 km; clasament judeţean) şi 44/13.443 porumbei (1.197 km; clasament general), plus o etapă din sezonul 2019, la care a ocupat locul 5/2.351 porumbei. În acest fel, cu patru etape de maraton clasate în ultimii doi ani (4.232 km totali), masculul fraţilor Ivanciu va participa la Olimpiada columbofilă de pe prima poziţie e podiumul naţional. „La primele două etape de maraton, acest mascul a fost singurul care era văduv. Ceilalţi porumbei au avut pereche, dar despre el ştiam din anii trecuţi că vine mult mai bine la văduvie. La sfârşitul lunii aprilie porumbeii au fost împerecheaţi, au depus ouă, au clocit câteva zile după care au fost, din nou, separaţi. După o lună au fost iar împerecheaţi şi au concurat la natural, mai puţin Zian. De altfel, la fiecare antrenament el a fost lansat separat de ceilalţi, iar femela lui îl aştepta în jumătatea de boxă închisă, ca să se vadă, dar să nu se împerecheze. Doar la etapa Birzai Naţional a concurat la natural. Mama sa este o femelă de la Gică Stanca, iar tatăl este un porumbel concurat de Iulian Pricop, reprodus dintr-un polonez cu o femelă de la Moise Dinu. În timpul sezonului am folosit hrană de la Bayers, un ameste dietetic şi amestecul Koopman. Am folosit ca recuperator Probac 1000, iar pentru încărcare nu dăm nimic. Doar după tratamentele de tricomonoză şi probleme respiratorii am folosit Tollyamin”, a precizat Emanuel Ivanciu.

Iulian Mălinche (BR), vicecampion naţional cu femela 0009408/2017

Locul al doilea îi revine lui Iulian Mălinche, din Asociaţia Brăila, câştigat cu ajutorul femelei 0009408/2017. Aceasta nu este la prima experienţă pe podiumul naţional la Maraton, pentru că şi în sezonul 2019 a ocupat un loc 2 Naţional Maraton Maturi, cu 1,72 puncte de penalizare. De altfel, cele două clasări foarte bune din 2019, locul 1/.346 porumbei (899 km) şi locul 1/773 porumbei (838 km), la care s-au adăugat alte două clasări foarte bune de anul trecut, locul 6/1.213 porumbei (839 km) şi locul 10/1.874 porumbei (928 km), au dus-o din nou pe podiumul naţional. De această dată, trofeul a fost câştigat la Maraton Palmares, cu un coeficient de 12.01 puncte de penalizare. „Mama olimpicei este o zburătoare foarte bună a crescătoriei mele, cu normă la Maraton Palmares 4 ani, iar tatăl este nepot a doi campioni naţionali la Maraton, Regele lui Bogdan Ciobanu şi Hermesa lui Călin Habaci. În 2019 a fost concurată la văduvie, dar în sezonul trecut a zburat la natural. La ambele etape a avut ouă de 10-11 zile. Am folosit hrană de la Versele Laga, amestecurile Champion Plus şi Energy, hrană de la Vanrobaeys şi Lotowa Turbo. Din acestea, fac un amestec pe care porumbeii îl primesc tot sezonul, iar în ultimele trei zile dinainte de îmbarcare adaug şi Energy. Pentru pregătire şi recuperare folosesc suplimentele Rohnfried, iar înainte de îmbarcare, porumbeii sunt duşi la antrenamente de la distanţa de 50 km”, a explicat Iulian Mălinche.

Marius Rudaru (BB) câştigă locul al treilea

Bucureşteanul Marius Rudaru este campionul naţional al categoriei Maraton Crescători în sezonul 2020, iar unul dintre porumbeii săi de bază, care l-a ajutat la fiecare etapă de maraton să facă echipa, a fost masculul 0377100/2016. Pentru că a concurat foarte bine, masculul lui Marius Rudaru ocupă un onorabil loc 3 Naţional Maraton Palmares, cu un coeficient de 17,35 puncte de penalizare, dar şi locul 4 As Maraton Maturi. La două dintre etapele de maraton la care a fost angajat, Dnipro (844 km) şi Izium Naţional (1.000 km), masculul 0377100/2016 a sosit primul în crescătorie, iar la cea de-a treia etapă de maraton din sezonul trecut, Harkov Naţional (999 km),  a sosit al doilea. La etapa de Dnipro a ocupat locul 7/5.922 porumbei, la Harkov Naţional a ocupat locul 27/4.955 porumbei şi la Izium Naţional s-a clasat pe locul 22/2.332 porumbei. Acestor clasări li s-a adăugat locul 2/1.553 porumbei obţinut la etapa Izium Naţional din 2019 (999 km), rezultând al treilea coeficient din clasamentul naţional al categoriei Maraton Palmares. „Din lipsă de timp concurez doar cu masculii, pe care îi joc văduvi. La primul concurs de maraton am avut 18 porumbei, dintre care 12 maturi. Începând cu al doilea maraton am continuat doar cu cei 12 porumbei maturi. Porumbelul de bază pentru echipă a fost 0377100/2016, fiul campionului naţional al meu din 2015 la Fond Palmares 3 ani şi locul 3 Naţional Fond Palmares, reprodus cu o femelă de Verstraete, achiziţionată de mine direct de la celebrul tandem belgian, consagvină pe Topstar. Masculii se întâlnesc cu perechea când sosesc de la etape sau de la antrenamentele de la 100 de km pe care le fac între etapele de maraton. Anul trecut, înainte de îmbarcarea pentru Izium Naţional, au fost, însă, lăsaţi împreună toată noaptea. Am folosit hrană de la Flornas şi Vanrobaeys”, a menţionat Marius Rudaru.

Sursa: racingpigeons.ro