+04 0725 928 653

Top 3 Naţional, As Maraton Maturi 2018

Pentru iubitorii concursurilor de maraton categoria As Maraton este, de cele mai multe ori, cea mai atractivă normă pe care o pot îndeplini porumbeii lor. Aşa cum o descrie şi denumirea, As Maraton este categoria dedicată „aşilor” maratonului, adică acelor porumbei capabilă să zboare şi să claseze trei etape de maraton în acelaşi sezon. Dintre aceste trei etape, obligatoriu o etapă va reprezenta unul dintre concursurile naţionale organizate de fiecare provincie, ceea ce aduce un plus de competitivitate şi dificultate pentru realizarea normei.

Cel mai buni dintre cei buni
Locul 1 Naţional din peste 3.800 de porumbei care au reuşit să încheie norma la As Maraton Maturi a fost obţinut de femela 0129022/2016, femelă ce aparţine crescătorului Daniel Berar din Cluj. Gubin, Frankfurt Naţional şi Berlin Naţional sunt cele trei etape de maraton clasate de femela crescătorului clujean şi nominalizate pentru încheierea normei, în urma cărora a obţinut cel mai bun punctaj la nivel naţional: 10.16 puncte. Ca majoritatea porumbeilor care reuşesc rezultate foarte bune la etapele de maraton, femela a fost concurată după metoda natural, având la prima etapă de maraton ouă de patru zile. La cel de-al doilea maraton, Fankfurt Naţional, femela a avut aceeaşi poziţie de cuib, însă, pentru o şi mai bună motivaţie au fost puse încă două ouă sub ea. Ambii părinţi ai femelei provin din crescătoria lui Pop Daniel din Cluj, având în spate porumbei de Eijerkamp-Muller şi Doede van der Veen. Încă de la începutul sezonului a avut un comportament aparte, însă a ieşit cu adevărat în evidenţă la prima etapă de maraton, etapă în cadrul căreia a ocupat locul 3 din 2.484 de porumbei: „Mi-a atras atenţia pentru că ieşea singură şi se antrena, a avut ceva special. La primul maraton a avut o sosire foarte bună, ceea ce m-a determinat să o motivez puţin mai mult. Totuşi, cred că în proporţie de 70-80% dintr-un rezultat la maraton este meritul şi calitatea porumbelului. Abia apoi crescătorul şi motivarea, care nu mai contează aşa mult după cele trei zile petrecute în maşina de transport”, a precizat Daniel Berar, campionul sezonului trecut la categoria As Maraton Maturi.

Locul 2 Naţional a fost adjudecat de către Viorel Galan din Glăvăneşti, judeţul Bacău, a cărui femelă 0515122/2016 a acumulat din cele trei etape un punctaj de penalizare de 13.67 puncte. Vicecampioana naţională a debutat cu un concurs foarte reuşit la etapa Vilnius (964 km), unde s-a clasat pe locul 3 din 7412 porumbei. O altă etapa foarte reuşită a fost maratonul provincial Seta 1 (1031 km), etapă pe care a clasat-o pe locul 119 din 12686 porumbei. La etapa Madona Naţional, cel mai aşteptat şi cel mai titrat maraton al provinciei Moldova, femela a reuşit din nou o sosire foarte bună, clasându-se pe locul 4, zona 3, din 1.028 porumbei. Ceea ce trebuie remarcat în plus faţă de rezultatul propriu-zis este sosirea-surpriză pe care a realizat-o femela la prima etapă de maraton. După părerea anumitor cercetători porumbeii ar fi capabili să vadă şi noaptea, existând cazuri de sosiri nocturne de la concursuri. O astfel de sosire a reuşit şi femela crescătorului Viorel Galan la etapa de maraton Vilnius, fiind înregistrată în plină noapte la ora 02 şi 49 de minute, spre marea surprindere a crescătorului său. Sezonul extraordinar făcut de această femelă a fost completat cu încă o cupă naţională la maraton prin clasarea pe locul 3 Naţional Maraton Extrem Maturi, punând capăt unui an competiţional cu rezultate la care visează orice maratonist.

Podiumul naţional a fost completat de unul dintre cei mai buni zburători de maraton din ţara noastră. Este vorba despre Elisei Eacobuţă din judeţul Bacău, crescător care se poate lăuda cu rezultate deosebite în sportul columbofil.

Locul 3 Naţional As Maraton Maturi a fost obţinut de masculul 0556617/2016, cu un punctaj de 17.98 puncte. Nu este singura cupă naţională câştigată de acest mascul, el clasându-se, de asemenea, pe locul 2 Naţional As Fond şi locul 3 Naţional As Fond Palmares. Întregul sezon a fost zburat la natural, fiind unul dintre cei mai constanţi porumbei ai crescătorului băcăuan. Clasările care l-au propulsat pe a treia poziţie în clasamentul naţional au fost înregistrate la etapele Vilnius, Seta Provincial şi Birzai Naţional, etape la care a avut de înfruntat o concurenţă deosebit de puternică, la cele trei etape angajându-se un total de 30930 de porumbei. Cu toate acestea, masculul 0556617 a ocupat locul 4, zona 2, din 1875 de porumbei, locul 84 din 12686 de porumbei şi locul 100 din 10832 de porumbei, dovedindu-şi calitatea de care este capabil în zborurile de maraton şi aducând crescătorului său o nouă cupă naţională.

Sursa: racingpigeons.ro